CUBE - Pohádky

Na úvod se sluší něco k tomu říct. (část 2.)

Již jsme si řekli něco, zde na začátku . Ale to byl pouhý vrcholek ledovce. 

 

Teď se podíváme na mé nejmilovanější období MTG a pevně věřím, že to tak semnou má mnoho a mnoho dalších co tuto éru zažilo. Byl to rok 2007, neuvěřitelně úžasná doba pro herní svět, zkuste zabádat po internetu a uvidíte co vše vyšlo třeba na PC. Ale zpět k MTG a asi nejlépe hodnocenému Dvojbloku edic( ano toto byl první a originální dvojblok). Osobně na to, ale nahlížím jako na sadu co měla 4 Edice.

V této době jsem již pár let u mtg byl. Ale tehdy to nebylo tak, že vše bylo na netu, mnoho lidí doma pořád nemělo internet, ale už to začínalo být masivní takže následující 2-3 roky přinesli mnoho nového v tomto směru. Ale do této doby mnoho z nás bylo odkázáno na školní knihovny nebo časopis Legenda. Takže pravidla a jiné věci jsme se v té době učili prostě tak nějak pomaleji. Mám tuto dobu vlastně spojenou i s masivním zlepšením mích herních schopností. Zároveň se po pár letech u nás znovu otevřela herna i když s krátkým životem (jako každá co v Plzni vznikla). Ale rádi na ni vzpomínáme.

 

Teď se tedy vraťme přímo k sadám : Lorwyn , Morningtide , Shadowmoore , Ewentide

Když jsem slyšel, že vyjde sada založená na pohádky, neskutečně jsem se začal těšit. Já pohádky a fantasy mám extrémně rád a toto téma je pro mne takové to PURE fantasy. Asi následek sledování filmů z 80-90let, tam bylo vše takové nejdříve idylické a pak nastoupila temnota (př.film- Legenda). A zde to má stejný nádech jen méně toho dark fantasy. 

Asi nikdy jsem nekoupil více boosteru než v této době, veškeré kapesné i něco navíc jsem dával do karet, nebavilo mě, ale kupovat kusovky. Chtěl jsem si kartu nějak vydobýt, prožít s jejím získáním nějaké to dobrodružství. Pravidelně jsem v herně obcházel lidi a zjišťoval co shánějí a díval se co mají a zda je tam nějaký kousek co chci. Nakoupil jsem boostříky a co bylo z toho co jsem chtěl jsem hned dal do balíku a to ostatní jsem nabízel a nebo přímo šel za tím u koho jsem věděl, že to je právě ten kousek pro něj a získal za to kousek pro sebe. Bylo to takové dobrodružství nad rámec hraní. Prostě ta sběratelská část co je dnes na tak masivním ústupu z čehož jsem upřímně smutný. 

Také jsem se zde poprvé setkal s formátem draft, majitelé herny to, ale udělali právě formou předem připravených boosteru a byla to neskutečná zábava. Ale brzy se ztratilo pár karet a tento styl hry již nebyl možný. 

Po letech jsem si, ale toto vše chtěl připomenout. Někdy kolem toho času asi vyšel i oficiální CUBE Vintage. Ale to nesplňovalo můj požadavek. Jelikož jsem hrál primárně EDH pokusil jsem se předat něco z toho do této CUBE a zároveň zachovat feal těch pohádek, které mne tolik uhranuli. A nebudete mi asi věřit, ale výsledek předčil očekávání. Jak v zábavnosti tak ve znovu hratelnosti. Tyto sady jsou proto jak stvořené.

 

 

 

Na začátku bylo pět Barev

V těchto sadách není nic jak se na první pohled zdá a každá barva zde má přesah do jiné.

Nechci zde dělat sáhodlouhý rozbol těchto edic. Ale rád bych pár věcí zmínil. Nepůjdeme extra do hloubky ale připomeneme si pár věcí k sadám. 

Co je na těchto sadách tak jedinečné? Především to jak byli veliké na svou dobu a měli krásný příběh a v těch sadách je opravdu vidět i jeho vývoj anižbychom ho četli. Dalším významným faktíorem jse obrovské množstvi archetipů co jde  stavět. Velké množstvi možná by se dalo říci že většina z bytostí má více než jeden podtyp a dají tedy skvěle kombinovat mezi sebou a propojují tak i barvi. Některé tyto typi bytostí mají jen pár kousku a nikdy více zatím další nebyli vydány - kupříkladu Noggle, Hag(ttech ještě pár vyšlo ale jen pár). Můžeme se také podívat na pár skvělích nových abylit a typů karet. Jako nová abylita je zde kupříkladu Changeling což do tohoto velkého světa s mnoha rasami dokonale zapadají a těžko bych si tento typ abylity odmíšlel. Některé abylity či typi karet v průběhu času jiné sady přebrali a mě proti libosti zmenili jech nízev jako je u ability Chroma- dnes ji známe jako devotion. To samé platí o nových druhách karet jako je Planeswalker který se zde objevil poprvé a ano způsobili velké pozdvyžení a právem. Bylo to něco opravdu nového a silného a byla to přesně ta věc co umí mtg nejlépe, dát hráčům co žádná jiná hra neumí. Společně s Planeswalkery přibyl typ karty tribal.

Pojďme se na to podívat blíže na zaměření v prvních dvou sadách.

Bílá

Tak tady zas máme dva významné druhy možná vlastně více. Opět krásná síla originality v těchto sadách. zde není červená jen smažící a rychlá barva. Máme zde Elementály , ale i doplnění goblinů kteří jsou již klasicky červení a Gianti co krásně doplní ty bílé, i tak ale potřebují podporu růstově menších druhů.

Modrá

Zelená a zem Elfů to nemůže být jinak ani zde , ale společně s nimi jsou zde Treefolkové a mají dostatek všeho aby ukázali kdo je tady svalovec.

Černá

Artefakty , když pomineme že v mtg vznikly Golemové a tuny podpůrných karet a zbraní tak zde přidáme novou rasu a to Strašáky/Scarecrow. Jsou zde jako skvelý doplněk. Ale nepodcenujte je , umi skvele fungovat se všemi ostaními barvami a využívat je. 

Červená

Tak tady zas máme dva významné druhy možná vlastně více. Opět krásná síla originality v těchto sadách. zde není červená jen smažící a rychlá barva. Máme zde Elementály , ale i doplnění goblinů kteří jsou již klasicky červení a Gianti co krásně doplní ty bílé, i tak ale potřebují podporu růstově menších druhů.

Zelená

Zelená a zem Elfů to nemůže být jinak ani zde , ale společně s nimi jsou zde Treefolkové a mají dostatek všeho aby ukázali kdo je tady svalovec.

 

 

 

Colorless

Artefakty , když pomineme že v mtg vznikly Golemové a tuny podpůrných karet a zbraní tak zde přidáme novou rasu a to Strašáky/Scarecrow. Jsou zde jako skvelý doplněk. Ale nepodcenujte je , umi skvele fungovat se všemi ostaními barvami a využívat je. 

Ted jsme zmínili hlavní rasy. Kithkin, Giant, Faerie, Merfolk, Goblin, Elemental, Elf, Treefolk, Scarecrown a vše doplňující bytosti s abilitou Changeling což jsou většinou Shapeshifter. Jak jsem psal každý nebo téměř každý z nich má ještě druhou a na ty se dá při stavbě balíku také založit , často když člověk dělá 3 a více barev použije právě tuto druhou volbu. Nenechte se zmást tím že je uvádím jako sekundární ale je jich dost na to aby bezproblémů převzali roli hlavní a díky tomu se hráči nemuseli omezvat jen na rasové buildy a těmi podtypy jsou Knight, Soldier, Rogue, Shaman, Warrior.

Pohádka se přesouvá do své druhé fáze

Jak rád bych zde vypsal název všech 10 frakcí do kterých se tento svět rozdělil, jenže je to k nevíře ale v takto skvělém dvojbloku sad na to nemysleli a nemají názvy všech klanů. Být tomu tak by se dnes asi nepoužíval systém guild z Ravniky ale ta byla na tehdejší poměry stále vcelku mladou edicí a tím pádem se jim asi nechtělo tento sistém který se uchytil na třízení dvoubarev znovu rozlaďovat druhou serií názvů.

Vždy se mi moc líbily Multicolour karty. A tady jsem dostal doslova svatý grál multicoloru.  Udělali nám zde dvě masivně barevne sady Kde není problém narazit na mnoho karet na které je nutné použít 3 a i více barevné many na kartu. K tomu abychom mohly tyto karty bezproblémů zahrát nám nadělili nový druh many a to půlenou. OPpět geniální tah a nádherně to sedí do tohoto světa a prolnutí ras které zdse jsou. 

Krásná ukázka této many a barevnosti i prolnutí ras je asi muj neoblíbenější set karet z techto sad a to jsou Liegové. Zde níže ukázka.  

 

Azorius

Dimir

Rakdos

Gruul

Selesnya

Orzhov

Izzet

Golgari

Boros

Simic

Soupis Karet

Pro lepší přehled i s obrázky staří kliknout zde : CUBE POHÁDKY

 

A je na čase se podívat přímo na seznam karet. Je zde několik možných vylepšení jako přidání Dorana, ale to někdy v budoucnu.

Na rozboru samotné CUBE se pracuje :)

Jakmile bude rozbor připraven bude k nalezení zde.

Create Your Own Website With Webador