Funny/PUB EDH
Na úvod se sluší něco k tomu říct. (část 3.)
Už jsme si pověděli něco o úžasném prvním setkání s mtg až po zaběhnutí na dráhu turnajů a objevování zcela unikátních koutů multiverse mtg. Ale i přesto člověku po určité době začnou být formáty standart či modern, ale dnes bych spíše místo tohoto formátu použil pionýr male nebo limitující či se člověku zasteskne po starších sadách se kterými se setkal na začátcích svého mtg dobrodružství a nestihl nebo nemohl do nich prostoupit natolik jak by si přál.
Již od sady The Legends což je dnes už velmi dlouho. Ale již tehdy se někomu zdál být klasický formát mtg malý a stvořil svůj vlastní, asi by ho tehdy nenapadlo, že z toho bude celosvětově nejoblíbenější formát hry. A tím formátem byl Elder Dragon Higlander.

Takže člověk na nějaké zmíňky tohoto formátu narážel pravidelně i když to v okolí nikdo nebo skoro nikdo nehrál. V pozadí to ale bylo stále jako nějaký šum. Velký bum přišel alespoň v mém okolí až kolem roku 2009-2010 a během krátké doby to byl již všudypřítomný formát, ale primárně na hraní u piva či tak. Žádné turnaje. Berme to tak, že krátká doba je v tomto ohledu 1-2 roky. Během této doby byl mtg na velkém rozcestníku. Vznikly mythic rare, založil se nový formát modern, který nahradil extended, standard byl na silném ústupu a legacy se přestalo hrát prakticky úplně. Takže pro vlastně ideální živná půda pro věčný formát jako je edh v takto měnícím se prostředí.
Jak na zábavné EDH k pivu.
Vzhledem že Commander má mnoho tváří od Battlecruiser po cEDH. Tak bych rád představil další formu( dle různých tabulek se jedná o střední mid a vysoký mid ), která se během let pižlala. Zde jsme si vybudovali určitá omezení, která, nám oddělí zábavné EDH od cEDH a předejdou tomu, aby se komunita neustále dohadovala nebo musela kontrolovat decky. Snaží se prostě předejít komplikacím. Jelikož velmi často a těžko se dá určit kde je hranice mezi úrovní balíků a to hlavně díky tomu, že každý na to kouká jinak.
Ono na to je takováto tabulka : Powerl lvl
Ale i to může člověk interpretovat různě a hlavně udržovat deck na každou úroveň power lvl je nejen časově, ale i finančně velmi náročný. Natož pokud chce mít více decků na každou úroveň.
Pravidlo NULA - Zero Rule
Toto né zcela pravidlo berme trochu benevolentněji, jelikož nechceme banovat stovky karet a kombinací a následně stále přidávat další na tento seznam. Spíše se vás pokusím nasměrovat správným směrem a udělat pár ohraničení.
Toto pravidlo je totiž často hloupě zneužíváno v různých debatách ohledně toho co už je moc a co ne. Většinou mám pocit, že to jsou lidé, co nikdy nestavěli balík bez toho, aby používali netdecking. A tím nemyslím vzít přímo celý decklist a kopírovat ho, ale spíš to, že nikdy nezkusili deck postavit z toho co mají k dispozici a bez jakéhokoli dívání se na net. Jen oni a jejich fantazie( to pro mne byl vždy Magic). Ale dneska se takhle hold staví. Co se dá dělat. Jenže proto lidi nejsou schopni přijímat volnější mantinely u stavby decku a vše chtějí naprosto pevně ohraničené nebo nalajnované, ale to je přeci škoda a hlavně za mě děsná nuda. Hlavně u takové hry jako je MTG, kde máte téměř nekonečné možnosti. Přesto ohraničit to co je správné musíme, abychom udrželi konstantní zábavu.


EDH VS cEDH
Nejprve, ale oddělíme EDH a cEDH od sebe a do této kategorie stavím i semi-cedh.
Je mi naprosto jasné, že zde bude absolutní nevole některých hráčů, tento pohled, typ, power lvl nebo jak to chcete nazvat, přijmout. Ale když chci hrát komba a kolem nich tak na to zde mám cEDH a je to právě tato forma EDH, kde není nic dostatečně zlé a špatné. Až na jednu výjimku potvrzující pravidlo a tou je Thassa Oracle, ale její čas se myslím nachyluje. Omlouvám se za odbočku, jenže tento problém s touto kartou je natolik velký, že ubíjí v této formě MTG kreativitu.
Pokud tě to zajímá tak k tomuto tématu jsem napsal mnohem více!
Pozor je to krapet delší : PLAY WITH SOUL
Teď když dovolíte rád vám představím ověřený ForFunn EDH.
Nebudu lhát, sám jsem porušoval vše co se zde dočtete, ale jak se říká z pytláka nejlepší hajný a proto mám myslím objektivní pohled na celou situaci. Na mou obranu vše co jsem v mtg dělal směřovalo ke Competetivu, ale edh v turnajové podobě samo o sobě neexistovalo. V té době už byla téměř každá hospodská hra semi-cedh a poněkud se to začínalo ztoxikovávat. Až jsem před už asi 7 lety začal dělat první cEDH TURNAJE V ČR. A bylo to přesně to co jsem od toho očekával, ale ne každý to tak má a ne každý to přijal kladně a proto je zde tento článek.

Ve ForFunn podobě EDH je hned několik důležitějších pravidel. A ty jsou, že se nehrají komba a tutory, neříkám všechny tutory, jelikož jsou tutory a tutory samozřejmě, to jak je určit si povíme déle.
Ale teď se vraťme ke kombům.
Pokud hrajete silnou synergii, kde vygenerujete 70 many za kolo a pak dáte třeba za 70 dmg, to je OK. Ale pokud je to infinity a mám v decku kartu, která na toto zabíjí nebo dokonce v Command zóně tak to je již nepřijatelné. To samé platí pro mlýn a obzvláště s kombem typu Laboratory Maniac.
Nelze samozřejmně vypsat vše naprosto přesně a tím úplně uzavřít veškeré mantinely, ale pokusíme se spolu vytvořit takový vzorec, ze kterého by každý měl chápat co je dobré a co ne.
Myslím, že komba vs synergie jsme vysvětlili snadno. Žádná komba. Synergie i když silná není problém.
Hledání / Tutory
Teď se můžeme vrátit k již zmíněným Tutorům zde to bude složitější, ale nemyslím si že o moc.

Dalo by se to shrnout asi takto.
Univerzální tutor jako Demonic či Vampiric jsou nepřijatelné. Pak jsou manově dražší kousky jako třeba Diabolic Tutor. Za mě je i toho stále přes čáru, jelikož tyto hry nejsou tak rychlé jako u cedh a 4 many nejsou problém, aby se i poté dalo zahrát téměř cokoli z decku. Přijatelné jsou takové co jsou silně omezující. Ale i někdy takový tutor není přijatelný. Kupříkladu v enchantovém decku by neměl být Idylic nebo třeba Academy Rector.
Pokud tutor je použit na value, jakože když hraju v balíku nějaké mana šutry za 2 a k tomu nějaký value artefakt jako třeba Howling Mine a dám si tam Tribute Mage, tak je to přijatelný tutor.
Pak ty co jsou necountrovatelné a nemyslím tím ty, které to mají na sobě napsané, ale ty co jsou schované pod abilitou jako je Transmute. Takže třeba Muddle the Mixture je za mne nepřijatelný v tomto směru, ale zase je limitován jen na určitý manacost. Takže když ho nehledá do comba tak je to možné hrát, ale na druhou stranu proč ? Když místo toho můžu mít něco co umožní líznout několik karet třeba.
Celkově vzato, když já stavím forfun a chci do decku dát kartu co mi něco umožní najít tak místo toho dám proliz, jelikož to je také forma hledání a je mnohem zábavnější.
Fast Mana / neboli Šutry
Další super podstatná část je fast-mana. Zde je třeba brát v potaz odlišnost balíku, u některých je třeba možno hrát něco co by u jiných bylo zakázáno. Ale i zde můžete aplikovat jednoduché pravidla.

Pokud se jedná o mana šutr za 0 je nepřijatelný, pokud za 1 tak velmi vzácně, například výjimka co potvrzuje pravidlo je Sol Ring.
Říká se EDH stvořil Sol Ring a asi je to pravda, téměř nikdy nevidíte edh bez něj :) a to protože každý počítá, že ho tam někdo bude mít a proto ho tam dá. Zde by bylo jen jedno řešení a tím je ban, ale to by byla škoda, tím by každý přišel o divokou kartu. A když edh stvořil sol ring tak cEDH stvořila Mana Crypt. Tak ale zpět k těm za 1. manu. Protože je zde více takových co se dají hrát krom Sol Ringu. Nejlepší příklad je Springleaf Drum. Je to kámen co je za 1, ale není to kámen vždy. Ty s manacostem X nepočítáme do 0 manových u Urzi by to byl ale problém, zde by to velmi neférové. Jenže tento comander by sám znamenal velký přepal a určitě si nemyslím, že je vhodný hrát jako ForFun. Za mě je v pořádku i Mana Vault, má mnoho omezení. A bonus manu umí dát jen ob-kolo, pokud tedy nehraji možnosti jak ho pravidelně odtapávat. V takovém případě se tento kousek změní na velmi power kartu a náhle je to nepřijatelné.
Countrování
Co je jako další v pořadí v cEDH podstatné. Jsou counterspelly, i když už ne zdaleka tolik co dřív, třeba zelená se proměnila v téměř necountrovatelnou zeď :D.
Tak i zde se dají hrát a měli by, je to s nimi zajímavé. Teď slyším otázku. A to jako v čem?

No v tom, že existuje mnoho zajímavých a než si nějaké napíšeme nejprve si musíme určit, které country jsou a nejsou vhodné.
Kupříkladu ty nejprofláklejší jako Force of Will. Ty co jsou zdarma použitelné jsou v této úrovni opruz, jelikož se nemáme na co v té chvíli spolehnout a na této úrovni je hezké se spolehnout na to, že zatapaná mana znamená to co je na první pohled vidět. Takže ty považuji za přepal a tudíž nepřijatelné. Na takové hraní máme cEDH.
No a teď se můžeme podívat na ty zajímavé kousky co jsem zmiňoval. Máme možnost díky délce hry a množství many co se během hraní nafarmí hrát i velmi manově náročné country s přidanou hodnotou jako jsou Draining Whelk, Spelljack nebo třeba hraniční Forbid hraniční, protože s masivním prolizem a spoustou many by to mohlo zazdít hru.
Pokud to ale jde vyhýbáme se těm levným countrům za 1 až 2 many. To ale neznamená, že jsou zakázány. Jen by bylo fér hrát je v opravdu limitovaném počtu.
Nemyslím si, že by třeba Swan Song by byl na škodu přeci jen dá oponentovy blokera a je dost limitovaný, to samé u Mana Drain. Ano je silný, ale nedává barevnou manu a často se třeba poštěstilo, že ho někdo loupl v boosteru, ale potom by bylo fér nehrát třeba klasický Counterspell.
Omezení a stax
No a teď nás čeká složité téma a tím je stax a omezování soupeře.

Často se setkávám s tím, že Remora, Sylvan Library nebo Rhystic Study jsou příliš power. V tomto směru nesouhlasím a to hned z několika důvodů.
Začneme remorou. V tomto edh se hraje sice mnoho noncrearure spelů, ale o mnoho méně než v cedh a tato karta prostě efektivně nenalíže tolik karet co by si její majitel přál, na druhou stranu stále je to silná karta co dá 2-3 karty téměř jistě. Myslím, že se najde více lepších prolizů co budou stabilnější, ale zakazovat bych ji nezakazoval jen by mohla být na takzvaném watch listu.
Poté tu máme knihovnu, ta je v určitých situacích velmi silná, ale stále líznou za 8 životů dvě karty navíc velmi bolí a to ve formátu kde se mlátí bytostmi může být silně limitující. Ale zakazovat naprosto ikonickou zelenou kartu, která nemá za sebe adekvátní náhradu by nebylo fér. A jako třetí byla uvedena Studie, tato karta mi z těchto tří přijde v tomto formátu nejslabší. Zaprvé hráči neustále na tento efekt zapomínají a nelížou si, zadruhé je zde mnoho many a hráče netíží čas natolik, aby nemohly doplatit 1 za spell, no a za třetí je zde velké množství removalu a odstranit ze hry tento kus není tedy těžké.

Toto omezení soupeře, že má za něco zaplatit pokud nechce, aby se něco stalo není na škodu hráči se naučí dávat pozor na dění na stole. Zakazovat takovéto karty by byla zbytečnost. Často se hrají i Ghostly Prison a to mi přijde v tomto formátu daleko více otravné než Studie. Na druhou stranu jsou tu omezující efekty, které to dělají obráceně a ty zde nemají místo. Jsou to karty jako Sphere of Resistence nebo Trinisphere. Ty neumožní hráčům hrát karty a tudíž se vytrácí ta Fun stránka a jsou nepřijatelné. V tomto směru tedy to samé platí pro karty podobné jako Winter Orb nebo třeba Null Rod.
Removaly
To nás posouvá k dalším kartám a to jsou removaly a wrata. Na předchozí karty by každý mohl namítnout, že je mnoho removalů, ale když bude mnoho staxu tak prostě removal není možné zahrát. Ale mám pro vás dobrou zprávu. V této kategorii kromě karet, které nevyžadují manu na zahrání je vše dovoleno. Hrajte Removaly a hrajte Wrata, budou potřeba. Obecně se bere asi jen jedna karta jako přepal a tím je Cyclonic Rift takže i zde tento kousek necháme v listině zapovězených.

K tomuto patří i taková zvrácenost ;) jako je destrukce zemí.
Velké téma pro velké kluky. Ale je to jednoduše řešitelné. Pokud nehraji deck tímto směrem zaměřen takto nehraji. A když mám takový to efekt nebo možnost, měl bych primárně volit jiné cíle než jsou země. Je také fér upozornit před hrou, že máte tento typ decku pro tuto hru.
Landy
Země mají mezi sebou také pár kousků co jsou nepřijatelné.

Jedna z nich je Gaea's Craddle( valí se mi na poličce ), rád bych si to zahrál i jen tak, ale je to až moc velká výhoda, tudíž ona i její sestřenice Serra's Sanctum je nepřijatelná. Pokud se člověk rozhodne hrát Fečky bylo by fér, aby nehrál staré duály jako je třeba Bayou. Zde je bohužel budeme muset považovat za nepřijatelné, spíše než z důvodu síly tak z důvodu férovosti vůči ostatním hráčům kteří je nemají. Někdo by řekl, že třeba Ancient Tomb i takový Phyrexian Tower by měl být banned, ale na druhou stranu proč ? Mají přesnou podmínku a vždy ta mana něco stojí. Stejně jako u Lake of the Dead, nádherná karta a potenciálních 6 černých man v třetím kole díky této zemi, ale za jakou cenu. Takže tyto kousky které mají takovéto složitější podmínky jsou v pořádku.

Commander
Volba commandera je na hráčích, ale nezapomínejte, že i pro ně platí stejná pravidla.
Pokud chci hrát třeba Reaper Kinga, nestavím ho jako land destrukci a vždy když to jde a nestojí na tom hra neničím země.
Nehraji zároveň takové prasárny jako je Urza, Lord High Artificer.
Banlist
Platí zde klasický : Banlist
A přidáme ještě pár jmenovaných kousků / v bracketu to pojmenovali game changers.

Takže již víme že platí klasický banlist + náš hospodský.
Hospodský Ban Hammer pro list:
( když bude potřeba sem dopíšeme konkrétní kousky, ale myslím že ve většině případů nebude potřeba)
Cyclonic Rift
Necropotence
Orcish Bowmaster
Notion Thief
Narset, partner of Veils
Aetherflux Reservoir
Create Your Own Website With Webador