
Pilsen Tower - Vintage
Na úvod se sluší něco k tomu říct. (část 5.)
Když člověk nějaký formát v MTG ovládne, to znamená naučí se ho a pochopí metagame. Nemusí samozřejmě být v tomto formátu místní šampion. Ale přeci jen odhalí nějakou podstatnou většinu tajemství daného formátu, tak nějak přirozeně začne dříve či později prahnout po něčem novém co může objevovat a dobývat. Někdy, když člověk, ale již hraje MTG velmi dlouho už se třeba nechce vracet k formátům které dříve hrával a další ho nezaujaly, v takové chvíli je na čase podrobit své lety nabité zkušenosti a pokusit se o něco nového. Jindy se k tomu dostane člověk omylem. A to byl přesně můj původní zážitek s tímto formátem. Před dávnými časy (asi 15-20 let ) jsem poprvé slyšel o formátu Tower a velmi mne v té době nezaujal, ipřesto jsme párkrát hráli. Jeho originální podoba mi nepřišla v té době prostě tak zajímavá. Čím jsem starší tak mi původní podoba začíná být více sympatická. Na druhou stranu bych asi chtěl hrát se starými sadami a to se člověku dnes prodraží s cenou za booster starších sad. A proto jsem zde dnes já můj Pilsen Vintage Tower.
Prapůvodní Tower v kostce:
Kupte 9x Booster za mě ideálně sada, která neobsahuje Mythic RARE to znamená před rokem 2009 (první sada s Mythikama je ALARA). Dodejte ideálně 80 Basic Landů. Vytvořte 2 hromádky jedna složená ze zemí a druhé z boosterů bez zemí a můžete hrát. Nebo ta co stvořili wizárdi, zamícháte landy a nonlandy do jedné věže a každý lízne 3 karty. Poté se otočí z vrchu knihovny 7 karet a z tech si hráči lízají karty v draw fázi. Poté co těchto 7 dojde, otáčí se nových 7 karet a tak dokola. Když budete hledat určitě naleznete nejméně několik dalších variant. Sám vím asi o dalších 4. Ale Wizradi v roce 2013 z toho udělali oficiální Formát v podobě WIZARD TOWER . Ale zde se budeme trochu přeci jen lišit, jelikož pro potřebu řádného vintage požitku není zcela vhodný původní koncept.
Ale teď již k té mojí verzi Pilsen Tower:
“ Berte prosím v potaz, že každý balík a obzvlášť takovýto je jako dýchající organismus a v čase se stále mění. Sice malinko a postupně, ale i přesto probíhají změny a úpravy a zde tomu není jinak. Toto je první verze se kterou jsem spokojen. Časem přidám druhou atd či jen upravím decklist. ,,
Osobně mám rád staré karty z dob kdy se ještě dinosauři proháněli po planetě. No a z té doby jsem se nějak zapomněl vyhrabat a zůstal jsem takovým MTG DINO. Tudíž naleznete zde karty, které jen málokdo má doma a ještě méně je ochotno s těmito kartami hrát. Proto zde bude nutné proxovat, ale v dnešní době vám krásné proxy udělá snad už každý(sad smajlík).
Jako první věc vás musím seznámit s takovou drobností, která by měla předcházet nedorozumění během hraní. Vytvořil jsem proto jednu kartu , něco jako emblém.
Seznam karet zde : Pilsen Tower


Tower of Abundance
Tento kousek na začátku dostane každý hráč a hru začíná s tímto ve hře. Není to permanent nedá se cílit nebo nějak odstranit funguje to jako pravidlo a reminder v jednom.
Pravidlo ke kartě:
- Když nějaký efekt říká, že hráč lízne více než 1 kartu. Vždy si nejprve vybere z jaké hromádky to bude. Pokud to, ale je separátní draw jako třeba Phyrexian Arena může líznout z jedné hromádky a ve svém draw z druhé.
- Neplatí pro open Hand.

Abundance
Ano pokud vám má karta něco připomíná máte pravdu.
Chtěl jsem původně požít tuto kartu jako pravidlo, ale bohužel zde je to vždy separátní a má i další specifickou vlastnost nebo spíše složitost v textu, kterou zde nepotřebujeme.
- Pravidla:
-
-CASUAL- Knihovna má vlastně dvě separátní části a těmi jsou Landy a Non-lendy..- Hraje se na 30 nebo 60 životů. Doporučujeme 30 životů na klasickou svižnější hru. A v případě 4 hráčů a 60 životů se připravě na dlouhou válku s The last stand kde se dohrává do poslední bytosti. Pro hru ve 2 je vhodné hrát na 30-40 životů.
-
Na začátku každý líže 7 karet. Vždy v pořadí od prvního a poctivě. Nepřeskakovat při muligenu.
-
Muligen je zde 1x Free. Pokud se někdo rozhodne pro změnu ruky, svojí aktuální dá lícem dolů bokem a vezme nových 7. Až se rozhodnou všichni, že nechají co mají, vezme se vše co odhodili, zamíchá se to a dá na spod knihovny.
-
Při seslání kouzla, které nějakým způsobem cíluje nebo určuje, že více hráčů má teď manipulovat s knihovnou nebo hrobem (draw, exhume atd.) tak se začíná vždy u hráče co spell nebo abylitu zahral/aktivoval.
-
Když nějaký efekt říká, že hráč lízne více než 1 kartu. Vždy si nejprve vybere z jaké hromádky to je. Pokud to, ale je separátní draw jako třeba Phyrexian arena může líznout z jedné hromádky a ve svém draw z druhé.
-
-Pokud by se stalo, že hráči vylížou knihovny(Tower) tak se neprohrává, ale dohraje se s tím co hráči mají a ve chvíli kdy ani v tomto případě není jasný vítěz , vyhrává ten co má nejvíce životů.
-
Brainstorm : hráč si líže dle pravidel jen z jedné hromádky, ale vracet z ruky lze na obě.
-
Hrob pro Lands a Nonlands je společný.
-
( new - UPDATE ) Pokud se jakákoly knihovna dolíže. Automaticky se zamíchá hrob zpět do knihovny.
Počty karet a rozdělení
Musím uznat, že i přes to, že jsem ve stavení EDH a jiných alternativních formátů již poměrně zkušený zde jsem se opravdu zapotil a na začátku ani nevěděl jak pořádně začít.
Jak jsem již psal chtěl jsem vycházet z prapůvodní verze a ta obsahovala 215 karet a tím se zde objevil první problém. Velmi omezený card-pool, i když se jeví to číslo jako velké opak je pravdou. Novější verze nemají většinou limitace na počet karet, ale to se mi nelíbí.
Proto se pokusím pár zjištění a zkušeností zde níže vypsat ke každé části zvlášť.
Celkový počet karet dle původní Tower : 215 i se zeměmi.
Seznam karet zde : Pisen Tower
UPDATE 5.5.2025
Měli jsme možnost uskutečit větší testování a upřímně se mi až neuvěřitelně povedlo změnít poloměr hratelnosti na opravdu vybalancovanou hru. Bohužel až natolik že některé hry trvali tak dlouho až se stydím to sem napsat. Ale i přesto se všichni u stolu bavili. Proto je potřeba již změnit doporučení na startovní životy pro běžbé zahrání na 3O životů. A hru s 6O přejmenovat na The Last Standing a pokud jste zkušení hráči připravit se na dlouhý večer.
V desklistu bude vidět již upravená verze.Kde nově naleznete o něco méne globálního ničení a pár možných další winkondic,jelikož jsem musel i jedno odstranit, protože více zkušený hráč mol hru nasměrovat tímto směrem a vyhrát na kombo. To sice vyžadovalo asi 5 specifických karet a mnoho karet v hrobbu navíc, ale i přesto to narušilo stabilitu.
Zaměření a funkce TOWERU
Zde jsem také nakonec udělalmalý ústupek. Drobná manipulace s knihovnou je přeci jen ku prospěchu ale má to i stinou stránku. Prodlužuje to herní dobu a zároveň to nepřináší žádnému hráči značnou výhodu.Někdy je to dvousečné a místo pomoci to spíše danému hráči uškodí jindy to pomůže uklidnit stůl. Ale v celku vzato v drobném meřítku to přidalo další rozměr který byl hodně vyhledávaný a zábavný.
Musíme si na začátek rovnou přiznat, že je zde velmi zajímavá výzva v buildingu a sám jsem se zapotil. Jsou zde totiž, no řekněme poměrně hodně karet co jsou nevhodné hrát. Kupříkladu Tutory by narušovali plynulost hry a zároveň by stavěli do nevýhody některé hráče. Také efekty karet co umožní pravidelně nebo masivně manipulovat s vrcholem knihovny, by dávali nefér výhodu, proto karty jako Future sight nebo Senseis Divining Top, či Sylvan Lybraty nejsou vhodné hrát, ale dává nám to možnost udělat případně jiný Tower než je tento se zaměřením na manipulaci s knihovnou. Uvidíme třeba i tuto variantu vyzkouším. Díky tomu nám zbývá více místa pro práci s hrobem, ten je již přeci jen veřejný všem a každý má možnosti nějak s ním manipulovat lépe než s knihovnou a plynulost hry to nijak nenarušuje. Z toho důvodu je zde silně omezena možnost exilovat karty ze hry nebo z hrobu. Nicméně by určitě nebylo vhodné, aby exile karet zcela chyběl a mohlo se beztrestně reanimovat. Hráči exile karet zde naleznou jen trochu jinak než jsou zvyklí. Nejde o efektivnost odstraňování samotných karet ze hry a hrobu do exilu, ale co nejlépe využít co mají k dispozici a pracovat s tím tak, aby odstraňování cílů v hrobě nebo ve hře bylo efektivní tak, aby svým úsudkem vybrali správné cíle kupříkladu do delve. Mohou také v reakci na reanimaci zamíchali hrob do knihovny a tak podobně. Nicméně, aby opravdu byl někdo schopný i přes obrovské množství removalu a podobných efektu vyhrát, je třeba s hrobem koexistovat. A každý hráč s tím musí počítat, že to může být on co bude některé kousky v hrobu potřebovat, ale také, že mohou být použity proti němu. Naleznete zde karty, které jsou až broken by se dalo říci a nebojte v early game nejsou některé moc dobré a v late jsou zase pro změnu nezbytné a u jiných je to naopak. Hráči zde naleznou P9 a Yawgmoths Will ale již ne Underworld Breach. Což jsou karty které společně ve správnou chvíli by měli fungovat jako winkondice nebo na odvraceni porážky, ale dokázat to správně zahrát je výzva.
O hře s hrobem máme již řečeno asi vše co je potřeba, ale co samotný Tower? Zde je mnoho karet co vám dá karty navíc. Kupříkladu Dark Confidant je velmi silná karta. Když budete chtít, aby vám nikdy nedal DMG je to zde možné. A díky tomu tak získat zásadní kousky a to dříve než soupeř. Další extra dobré karty jsou kolečka. Nejen že nabíjíte hrob, ale není problém být i bez karet a tím si prostě doplníte ruku a jede se dál. Ancestral Recal a podobné karty, jsou samozřejmostí a často vás dovedou k silným kartám jako je Oko, který i z Black Lotusu udělá dobrého blokera. Zde bych se, ale nechtěl příliš rozepisovat a připravit vás o to objevit a zahrát něco skvělého co zde jde. Přeci jen magic je kouzelná hra a kouzlo má mít jistou mystifikaci v sobě a tak bych byl rad, aby i zde trochu toho neznáma stále zůstávalo.
Přeji příjemnou hru, objevovaní karet a jejich interakci s knihovnou, hrobem či na stole.

Artifact , Lands

Artifact 25x
Ano je to překvapivě málo a samotného mne to překvapilo, ale není problém pokud někdo chce o třeba až 10 více či masivně artifactovou Tower. Osobně jsem nakonec dal radši přednost vyváženosti barev a stabilitě toho, že si každý bude mít možnost zahrát něco od každé z nich. V tomto směru mám rád balanc mezi vším, jelikož je to samo o sobě zvládnout takovýto build výzva. A artefakty jsou skvělý doplněk mezi barvami a krásně umí vše sladit, ale někdy je méně více. Hlavně, když vezmeme v potaz jak silné tyto karty mohou být a také jsou a proto je i těžké rozhodnou, který artefakt je již OP či ne. Vzhledem k tomu, že je zde všech 5 barev bylo by nevhodné mít mnoho artefaktu, jelikož by se někdo dostal pravděpodobně snadno do větší výhody a narušilo by to stability mezi barvami nakonec.
Zprvu jsem čekal, že artefakty, jelikož je chci jako doplněk udělám až na konec což dává logiku. Zde, ale toto úplně neplatilo. Jako první věc se mi povedlo poměrně snadno vyřešit právě toto. Hlavně díky tomu, že jsem dost přesně věděl, že to chci hrát na Vintage. Tím, že v P9 je rovnou 6 artefaktu jasných, nebylo těžké začít artefaktami.
Navíc jsem v průběhu zjistil, že pro tento formát je mnoho abilit nevhodných a nebo příliš silných či naopak. Jako příklad jinde špatné zde příliš silné karty mohu uvést Sensei’s divining Top díky jeho schopnosti až k masivní manipulaci knihovny nebo Experimental Frenzy(díky knihovně rozdělené na dvě hromádky Land a Nonland je toto zde vlastně absolutně OP a tudíž nevhodné).

Land 80x.
Je to asi doporučené množství, ale dle velikosti a počtu hráčů bych řekl, že je to adekvátní počet. Cca 40%+ z veškerého množství karet zajistit dostatečnou variabilitu zemí a případně pokryje velké množství card draw.
Co se týče typů, tak lze udělat více variant, od pouze basic landů po jen specifické země. Za mne je zajímavější, když landy mohou do hry trochu více promluvit než jen tím, že produkují manu, ale nesmí se to přehánět.
Při stavbě tohoto menšího balíčku je potřeba myslet na dvě až tři věci, zároveň si předem určit jakým směrem to chci vést. Někomu budou stačit jen basic landy. Někdo chce ihned mít jistou fixaci a to byla i má první volba. Jenže po prvním otestování jsme zjistili, že nemáme následně žádnou motivaci brát si karty z tohoto balíčku, hra byla svižná a velmi zábavná přesně jak to má fungovat ale, každý odehrál celou hru s maximálně 8 zeměmi a to hra trvala přes 2 hodiny a spoustu kol. Takže jsem toto trochu pozměnil, abych hráče motivoval a donutil je k lízání zemí. Dal jsem méně barevně univerzálních landů a o to více bezbarvých. To hráče donutí brát si více zemí, aby měli dostatečnou fixaci. Motivace je pak v tomto směru, že je zde poměrně hodně zemí co umí dát bonusovou kartu nebo jiným způsobem podpořit jeho hru. Zároveň, ale zde nejsou žádné tutorovací země nebo takové co by dali opravdu silnou nefér výhodu jednomu hráči. Původně zde byli i země jako Urborg, Tomb of Yawgmoth a Yavimaya, Craddle of Growt. Ačkoli jsou to skvělé země a fixace z nich není tak brutální. Přesto, ale hru můžou velmi silně ovlivnit obzvláště v brzké fázi hry a opět jsou to země co jsou demotivační k dobírání dalších.
Když bych něco měl vyzdvihnout tak Cycling země. Je to stále barevná zem a zajišťuje fixaci, ale ne vždy ji chce hráč zahrát a radši ji vymění za kartu.

Creature , Instant , Sorcery

Instant 22x
Teď jste asi překvapeni. Jen tak málo instantu? Ano přesně tak nebojte counterpelly tu jsou a zabírají značnou část z těchto karet i spot removali. Je tu vše co je potřeba, ale jen v míře nezbytně nutné, aby si hráči dobře rozmysleli co použiji. Instant byl kdysi rozdělen na několik druhů karet a to na Mana Source, instant a interupt. Dnes to máme v jedné kategorii a tato kategorie je velmi, ale opravdu velmi silná. Mít možnost kdykoli a reagovat nebo si na konci kola připravit něco pro další kolo je něco co zde moc nechceme. Je zde pro nás více důležité, aby každý dobře zvážil co bude dělat a kdy než aby mohl jen tiše sedět a čekat, to by poté mohl dělat každý a plynulost hry by byla silně narušena a nestabilní.
To ale neznamená, že ve hře není jak reagovat, právě naopak, ale ne přímo spely jakožto spíše abilitami. A zároveň je to další motivace pro hraní si dalších zemí kde je možnost získat něco málo interkce navíc.

Creature 52x.
No takže jsem byl překvapen asi úplně nejvíce . Očekával jsem, že bytosti budou jednoduché na výběr, jelikož těch je tuna a spousta jich je skvělých. Ale ouha ono se jich sem spousta opravdu nehodí a to nemluvím o barevné komplikovanosti těchto karet. Chtěl jsem, aby zde byli legendy, které když jsou ve hře tak aby měli legendární sílu, ale jejich barevná paleta a power byla silná překážka a hodně comader karet se ukázalo jako neúčinné nebo oproti edh jen vábní. Krásná ukázka je kupříkladu Prossh, tento kousek sice dává tokeny a umí sacrifice. Nehodí se však na práci s hrobem a ani vlastně ty tokeny nemají žádný dopad na hru.
Vezmeme-li v potaz, že zde nemáme žádné tutory a každý hraje tedy s náhodnými bytostmi tak bylo důležité se na každou kartu podívat tak, aby člověk viděl její dopad na hru ve chvíli kdy nemá sám hráč nic v ruce a nic na stole. Co tato karta teď dokáže ? Posune nás někam? Dá nám výhodu? Zachrání nás před porážkou? Ono těch otázek je více, ale ne všechny a ne vždy se dají ke každé položit pro takto nastavenou situaci, ale i přesto jsou karty, které tímto testem neprojdou, ale potřebujeme je hrát . Takový kousek je kupříkladu Genesis . Tento kousek narámně dobře pracuje s hrobem, ale měla by mít dopad na hru takový, že se hráči budou naopak snažit, aby jeho abilita byla co nejméně využívaná. Budou tedy hledat cestu jako ho odstranit z hrobu a to buď tím, že ho zrealizují a budou chránit na bojišti, aby nespadl znovu do hrobu a nebo budou muset najít cestu jak ho z hrobu exilnout. Je to prostě karta co našim testem neprojde, ale pro gameplan veze je úžasná.

Sorcery 23x
Je to velmi neobvklé v mtg někde vidět více sorcery než instant. A to je další krásná odlišnost této veze. Ono sorcery je často výrazně silnější než průměrný instant, ale také umí být manově dražší a hlavně nejde použít kdykoli. Což nám, ale zde hraje do karet, tento formát není o rychlosti nebo jen o skvělých kartách v ruce, ale také hodně o dobrém úsudku. Udělat zde chybu je možné nebo spíše jisté. A to s naprosto jakoukoli kartou, ale zase na druhou stranu nikdo nemůže vědět co kdo lízl nebo lízne a tak je náš odhad to nejlepší co máme v rukou a minmaxovat je zde velice těžké skoro až nemožné a to je krásná výzva pro všechny hráče.
A hlavně je zde mnoho karet jako Wrath of God, která čekají na svou apokalypsu.

Planeswalker , Enchantment

PLaneswalker 5x.
Myslel jsem si, že zde bude prostor pro mnoho těchto sferochodců, ale opak je pravdou. Po testu a hlavně úsudku nad každým planeswaklerem . Jde snadno určit zda je tento moc slabý nebo naopak moc silný a velmi často vyběhlo, že jsou pro tento formát spíše moc slabý nebo by svými schopnostmi mohli narušit stabilitu hry kupříkladu Sorin, Lord of Innistrad by svou abilitou dal nefér výhodu jednomu hráči. Ne že by tento formát měl být o férovosti, právě na opak, ale i neférovost má své férové meze. Je zde těžké dávat combat dmg a tudíž i těžké je zabít.
Udržet si planeswalkera v tomto formátu znamená velkou výhodu, ale i zavěšení terče na čelo.

Enchantment 9x.
Enchantmenty jsou za mne asi nejzajímavější typ karty v mtg a zároveň téměř tou nejsilnější. Efekty jsou často globální a je potřeba specifický removal a proto zde nenajdeme žádné přesílené enchantmenty, jelikož by bylo složité je odstranit ze hry, jen proto aby někdo jiný je zase vyndal z hrobu.
Takže zde máme jen pár reanimačních kousku a něco k tomu..

Balanc barev nad balanc karet

Toto je asi nejtěžší část když pominu to jak bylo těžké pro každou barvu vybrat ty správné kousky, jelikož je tolik krásných karet v každé barvě, ale místo pro ně opravdu není. Na toto nám krásně zde poslouží zelená.
Zelená:
Jelikož tato barva má několik velmi specifických schopností, které potřebujeme, ale když se pro jednu z nich rozhodneme sebere většinu volných slotů tak jak se rozhodnout? Osobně jsem zvolil, že primární síla zelené zde bude jako support, což znamená, že mnoho slotů nám zaberou manovači. V rané fázi rychlost a stabilita v late podskokani a krmení pro discard. Ale nebojte i naprosto čistě zelený kus MTG je zde k nalezení. Co by to bylo za zelenou část tower bez karet jako jsou Craterhoof Behemot, který jen vlastně vrcholnou formou supportu v zelené.
Jako další barva co byla složitá byla pro mne bílá.
Bílá:
Zde nebyla složitost v tom jakým směrem se s touto barvou vydat. Zde byl boj s hratelností karet zkrze manu. Bílá často a ráda ukazuje jak moc je bílá a používá více manasymbolů naráz, tudíž tato barva se může při spatné volbě karet snadno stát early a mid game zcela nehratelná. To, ale určitě nechceme. Ale jelikož jako early game máme již zelenou a jiné barvy bylo dobré zvolit zde přeci jen trochu té bílé dvojmany a směřovat ji na midgame a použít několik silnějších kousků tak, aby i v lategame byl o tuto barvu stále zájem, díky tomu ale vznikl v buildingu malý paradox a to, že barva s nejméně kartami zabírá nejvíce barevných mana slotů.
( příklad : máte 5 karet v černé a každá stoji 2 many, ale jen jednu barevnou a máte barevné zatížení 5 na 5 karet; ale když máte u bílé 5 karet a karta stoji 2 barevné many máte zatížení 10 na 5 karet)
A jelikož se snažíme o maximální stabilitu mezi barvami je toto poměrně komplikované, ale ne neřešitelné. Člověk prostě někdy musí obětovat nějaký ten kousek pro fixaci a tak se do Tower nedostala kupříkladu Akroma.
Další barvu co jsme zmínili je protiklad bílé. Tak jdeme na ní.
Černá:
Tato barva také ráda dává najevo, že ty karty má opravdu černé a používá více stejných symbolů. Naštěstí zde se to často týká dražších karet manacostově. Takže se nám zde vešlo o něco více krásných kousku a barvu jsme tak snaze mohli zaměřit na Lategame. Černá je zde primárně jako reanimace a úklid, což také dělá nejlépe.
Tuto schopnost, ale skvěle může plnit, když zbylé dvě barvy plní svoji práci tak dobře jak to jen umí . Takže teď se podíváme na obě naráz.
Modrá a Červená:
Tyto dvě barvy alespoň v podaní pro vintage, nevím jak ostatní formáty, tvoří skvělou podporu pro hrobaření. A zajistí plynulou a zábavnou hru. Díky kartám jako Timetwister u modré nebo Wheel of Fortune u červené. Je zaručeno, že hráči nebudou mít nouzi o karty a jedna varianta buď ochání hráče před tím co je v hrobu a druhá zase zajistí kousky do hrobu. Zde bych se už nerad více rozepisoval, abych vás nepřipravil o veškerá překvapení.
Takže přeji příjemné objevovaní naší Plzeňské Věže hojnosti.
Tower Holder
Věci které člověk dělá by měl dělat komplexně, a tak aby celek byl něco víc než jen výplň volného času. A proto jsem udělal i takovýto pěkný holder na karty. Zároveň volný prostor vedle hrobu se dá využít na odložení tokenů a kostek.
A ano u hrobu je chyba . Chatgpt umi sám najít a opravit chybu u W a V ale dvě rr prostě neodstranil.



Create Your Own Website With Webador