Play with soul - PWS

FOR Version in ENGLISH - click HERE

 

Tento text je psán v době kdy Dockside nebo Mana Crypt bylo legální hrát.

Zahrajeme si spolu na úvod hru, tak trochu na citlivější notu, a poté ještě přitvrdíme.

Pokud jsi citlivější povahy a nejsi ten, kdo je schopen objektivně přijmou myšlenku, jen protože se zde mluví o tvém oblíbeném či neoblíbeném balíku, decktechu, kombu či čemukoli, co tě z nějakého důvodu uráží, a jsi pevně rozhodnut bojovat proti tomu bezpráví co se zde píše. Tak doporučuji aby jsi ve čtení nepokračoval, mohlo by se stát něco nemilého a možná bys to duševně neunesl.

 

Pro ty z vás co se rozhodli pokračovat zde mám výčet toho co nás společně čeká.

 

  1. Úvod - proč to píšu a co mne k tomu vede. 

  2. Pohled nováčka - Návrh na nenásilné řešení problému

  3. Pohled aktivního hráče - Konkrétní pohled na věc s příkladem NON*PWS*

  4. Pohled navrátilce, mám karty ale nemám co

  5. Článek od UI

  6. Závěr

*Play With Soul*

1. úvod

Po rekordně dlouhé době se zase vracím k aktivnímu hraní, samozřejmě takováto pauza vždy přináší jeden problém. Tím je, že člověk se musí naučit nový field. Jenže světe div se na fieldu před rokem a dnes se vlastně nic, nebo alespoň obrazně nic nezměnilo. Dřív bych řekl že je to přesně to co od tohoto formátu očekávám, ale tentokrát je to už trochu zapšknuté a moc bych uvítal čerstvější vzduch.

Stačilo se podívat na pár deck-listů při hledání inspirace. co bych si postavil ? Nejprve to bylo opravdu na pár deck-listů, následně na trochu větší množství a poté snad na všechny decklist světa. Abych zjistil, že pokud balík obsahuje modrou a černou je zde čistě ze 100% Thassa Oracle. nepočítám ty funny non-competitive deck-listy bez mana šutrů atd. na mtgtop8, které se zde objevují v rámci cedh. když jsem se díval Dále tak i s následným viditelným přelivem této karty do jakýchkoli decků kde je modrá a to klidně bez Consultace, Nebo a to je již absolutní vrchol. do barev, které ze základu tuto možnost nemají. Což se pro černou stává standardem a hrají consultaci, Tainted pack a Praetor’s grasp a nově budou hrát i to co vyjde v nové sadě.

Zkuste se se mnou vžít do pár situací, myslím že každý z nás se v jedné z nich najde, nebo alespoň na chvilku se v ní uvidí.

Opravdu mne toto mrzí, jelikož tomuto formátu a komunitě okolo jsem věnoval několik posledních let a i přes veškeré neůspěchy mám pocit že jsem byl úspěšný. I přes můj odchod z pracovních důvodů. ligy a další aktivity běží dále i beze mne. Jen to kolísá s účastmi a po rozmluvě s hráči jim chybí jednotnost a rozmanitost.

Musím uznat že původ problému je mi jasný. Samozřejmě není jen jeden. Tak snadné to není, ale přeci, jeden vládne nad ostatními. A vcelku poctivě jsem ho studoval.

Pokusím se s vámi zde podělit o své závěry.

 

Samozřejmně v daných příkladech půjdeme někdy až do extrémů, ale jsou lidí kteří se takto tlačeni cítí a není jich zas málo.

 

2. Situace Nováček

Formát oslovuje nové hráče. Ale je strašně těžké je udržet.

Nový hráč, který aktuálně byl vyděděn ze své herní skupiny, protože rád hraje silné karty, který tento formát ale povoluje. (ano to se skutečně děje a nejen v ČR – velice smutné) Tento hráč teď hledá co by v novém mtg světě mohl hrát. Nový proto, protože přeci jen je potřeba vyměnit mnoho karet, které byli doteď na vrcholu powerlevlu a náhle jsou pod touto hranicí síly. Zároveň je potřeba najít si nový strop, kterého může dosáhnout.

Je zde důležité si uvědomit že přišel ze světa, kde se dá hrát, a lidi hrají vše. Meze se nekladou alespoň co se týče špatnosti karet které jdou použít. A tento hráč tedy začne prohledávat web. A při procházení deklistů nebo debatami s hráči zjistí, že se stále a dokola omílá jen jedno a to samé. Musíš hrát tuto nebo tamto. Jedna z variant je Thassa a druhá je anti-Thassa s Rule of law efekty. U kterých bych se rád na chviličku pozastavil. Je zde s nimi potíž a to ta že většina lidí je nechce hrát, významně prodlužují hru a omezují i mne natolik že nejsem schopen jen tak získat jakoukoliv převahu, a soupeřovi stačí jedno vracení nebo ničení a je free na Thassu.Tudíž náhle za mne cizí balík rozhodl o barevnosti balíku.

Jedna varianta je nuda a druhé ještě větší. Samozřejmně to ale neplatí univerzálně na každého ale je myšlen celkový gameplay. A to nemluvím o tom že nás to až násilně nutí hrát v takto rozmanitém formátu tak málo variací. Ale já nechci hrát ani jedno nebo druhé? Co s tím? Budu odsouzen k nekonečnému prohrávání proti Thasse. Ano teď přijde ten argument že to zastavuje mnohem více karet a je spousty možností co s tím dělat.. Ano nemáte pravdu.

Na papíře ty možnosti atd. vypadají opravdu skvěle ale skutečnost je úplně jiná. Navíc v situaci, že nejste geniální deckbuilder jako třeba Yasooka Shouta a nemáte dost zkušeností na to abyste mohli vymyslet vlastní funkční deck a přiznejme si, že to je opravdu náročné. Tak se musíte uchýlit k tomu,že půjdete a zkopírujete decklist.

V té chvíli budete muset ale vzít Thassa deck. Nebo něco no-name na konci seznamu. Nenechte se ale mýlit ty balíky jsou také extra silné, dobré a mají hlavu i patu. Navíc budou pravděpodobně vyžadovat naučit se přesnou pilotáž. I tak si odnesete mnohem menší úspěchy než hráči s Thassa, kde vám stačí zahrát tuto bytost a je to GG.

Tak proč bych jako nový hráč měl volit jinak? A tím nám tu vzniká začarovaný kruh. Ale jak z toho ven?

mám Návrh na nenásilné řešení problému.

 

Máme přeci možnost Domluvit se mezi sebou pořadatel s pořadatelem nebo s hráči – mohlo by se to nazvat třeba *PWS* Wars – a nemusí to být pokaždé, může to být na střídačku, a na těchto turnajích zakázat Thassa. *Play With Soul*

Přeci jen, když se podíváme i na oficiální web lidí, kteří tento formát spravují tak Thassa porušuje nejméně 2-3 z jejich nejzásadnějších aspektů hry, kterých chtějí docílit. A to je, že nevyhrajete jen tak aniž byste neměli na boardu nic.. Dle mého je to asi ten nejzásadnější problém společně s velmi těžkou a často i nemožnou interkcí.

Přiznejme si že toto Thassa skutečně dělá.

( zdroj: https://mtgcommander.net/index.php/the-philosophy-of-commander/ ) *Play With Soul*

V této chvíli se každý lekne, a že mu přestanou chodit lidi na turnaj. Zprvu to tak možná bude ale spíše ne. Taková to změna neznamená že by se někdo měl přece urazit nebo naštvat. Dle mého by se zvýšila účast hráčů, jelikož bude nová motivace si zahrát a to je opravdu to důležité. Ze začátku by tu možná chvíli byli dva tábory, ale ty se časem začnou prolévat a buď jeden zanikne a druhý bude posílen nebo se udrží oba. Hlavně se vrátí ti co kvůli tomu odešli. A ti co mijí Thassa tak jen vyndají 2-3 karty z decku, někteří jen 1 a doplní ostatní synergii nebo kombo co k tomu mají a hrají dál. Někdo má na to třeba založen kompletně deck. Holt místo Thassa dají k Maniakovy Jace tak jak to bylo předtím.

 

3. Situace Aktivní hráč

Jsem hráč, který aktuálně hraje a snaží se za každou cenu vyhrávat. Na tom není nic špatného, naopak, tento hráč dává pozor na dění na stole snaží se udržet hru v tempu. Má nastudována pravidla a může předat během hry v různých situacích mnoho zkušeností nebo i rad, které nenaruší hru samozřejmě. Je lepší poradit po hře kdy se nikdo u stolu nenaštve(ikdyž ne vždy se tak děje). jelikož chci vyhrávat tak ale hraji Thassu, jak dlouho mne to ale může bavit? Vyhrávání se neomrzí ale hraní neustále stejných tahů atd. je opravdu ubíjející. Často si toho člověk nevšimne nebo spíše si to jen neuvědomí. Ale jeho motivace na další hraní značně upadá, radost ze hry jako takové také. Ale hlavně při hře už není ta chuť pomoct či poradit.

Jak říkám vyhrávání se neomrzí. Byl jsem dokonce první v Plzni kdo hrál Thassa kombo. A ačkoliv se výhry dostavovali ta hra mě nebavila, chyběla mi ta samotná podstata toho proč hraji, a i když by člověk řekl že cEDH hraje, proto aby mohl vyhrávat tak u mne to bylo proto že mohu hrát S a proti úžasným kartám které svět mtg poskytuje. Tak to má dle mého opravdu mnoho starších ale i mladších hráčů. Jenže s Thassou tento aspekt zmizel , hra se mi scvrkla jen na to najít Thassa a counterspell ani nebylo potřeba řešit fast manu. A začalo mi rychle chybět to pravé hraní.

Toto vše poté podporuje toxickou náladu, která se u tohoto formátu často skloňuje, i když skutečný zdroj tohoto názoru je mi opravdu záhadou.Co je ale velmi zajímavé je že rozdíl v dobré náladě je opravdu citelně vidět i na turnajích v Praze a Plzni. (mám to od nezávislého zdroje který tato dvě místa pozoroval během turnajů). V Plzni kde se hraje Thassa o velké procento méně je nálada více uvolněná a lidé se více baví. Je vidět větší radost ze hry. Asi trochu můj vliv . A v Praze kde toto kombo má opravdu majoritní podíl je atmosféra mnohem hustší.

Je mi jasné že mnoho z vás toto neřeší, že je to pro vás nějaká nic neříkající věc ohledně starých časů. Které jste možná ani nezažili ale z dlouhodobého pohledu je to opravdu důležité, aby i za roky byli hráči, kteří si s námi rádi zahrají. Nemluvně o tom kolik z nás zůstane v tomto formátu i za roky, když se budou takto špatně o něj starat. Tím ale nechci říct že třeba duel je veden dobře, tam je opačný extremismus, ale vyplácí se jim. Kolik z vás si aktuálně myslí že bude hrát od teď za 10 let nebo za 20 ? Já třeba Hraji od roku 1999 a moc rád bych hrál i za 30 let.

 

Konkrétní pohled na věc s příkladem NON-PWS

Jeden příklad NON-PWS za většinu. Mám skvělý a originální balík s mechanikami a kartami, které nejsou tak běžně hrané, tudíž i originální build. Ale stejně většinu času tyto karty nepoužiji, protože je snadnější najít Thassa a vyhrát takto.

proč tedy hrát takovýto deck?

Z mého pohledu tento balík ztratil duši(soul), protože důvod pro který je postaven je odstrčen bokem a hraje se z 1/3 nebo jen z 1/4. Většinu času hraji jen Thassa protože je to lehčí než původní komba. Smutné. Řeč je třeba o Najeela ale sedí to na mnoho balíků. Samozřejmě ne každý to tak hraje a ne každému to tak vyhovuje ale nejméně ta 1/2 to tak má. A mě to je skutečně líto. Tento formát byla příležitost zahrát si karty, které jinde nemůžu a zároveň je vidět a zahrát si tak proti nim. Po turnajích si ale odnáším vzpomínky hlavně na Thassu, na místo krásných soubojů s mnoha zvraty.

 

I v celku zatvrzelý hráč, co nevidí problém v Thassa. Uznal že situace je problém, i když jen na tento konkrétní příklad. Nadruhou stranu tento konkrétní příklad je velmi častým jevem. Jelikož Thoracle obchází většinu Staxu a omezení. Velmi často na toto hráči nemají na ruce řešení jelikož v praktické hře se zas tolik reaktivních karet co by mohli řešit toto kombo nehraje (pokud nejste kontrolní modrý hráč). Taže Thasse buď ve hře nepřekáželo nic nebo jen velmi málo, na to stačí jeden removal nebo vracení.

Teď už k tomu příkladu.

Jednalo se o hru, kde byla situace od prvníhokola pro někoho nultého kola velmi kritická. Při vyložení první země (fečka) a následného pokusu hledání země, přistáli na stole hned 2 Opposition Agenti a v následném kole buď jeden nebo dva Dauthi Voidwalker. No nebudu lhát hra se tak pro někoho zastavila. Ale jelikož nikdo nebyl schopen úspěšně hru odemknout a vyhrát. Byl dokonce prostor dostat se do hry i pro hráče co byl bez zemí. Dokonce i na to aby mohli, nemálo zasáhnout do dění.

Hra se vlastně až na první 3 kola vyvíjela velice pěkně a každý se pokoušel vyhrát či zhatit kombo nebo pokus o odblokaci. A najednou na stole přistála Thassa, nikdo neměl možnost reagovat to i přesto, že každý měl plno karet. Jelikož proběhlo 1 nebo 2 kolečka (drobná ukázka klasické situace a množství běžně hraných karet na reakci proti Thassa). A tak se jen na prázdno očekávalo ukončení, což vedlo k jednoznačné frustraci po velmi zajímavé a dynamické hře. Nikomu by úplně nevadilo pokud by daný hráč vyhrál třeba 2-3 kolem poté co zablokoval hru. Jenže když se takto hra krásně vyvíjela a bylo potřeba použít zkušeností nabíraných během hraní si jen tak nakráčí do hry Thassa, kde není potřeba nic než položit ji do hry, aby každý u stolu dostal hned depresi z promarněné hry. Smutné.

 

4. Navrátilec (mám karty ale nemám co)

Mám mnoho krásných vzpomínek a neméně karet, se kterými bych si rád zahrál, ale je mi jasné že mnoho z nich již možná ztratilo svůj power a budu se muset poohlédnout po něčem novém. To ale nevadí mám mnoho možností co hrát. Vlastně si mohu postavit téměř cokoli.

No alespoň to si asi člověk myslí než na něj dýchne field, který je přesycen obrovským množstvím jediného komba. Všichni se museli přizpůsobit tomu že se hraje což by neznamenalo nic špatného. To je přece jen součástí procesu. Problém je ale jakým způsobem to proběhlo a probíhá. Mnoho hráčů to raději vzdala a odmítá hrát, ale jinak téměř každý tu musí hrát také. Dokonce ti co ho nemají možnost hrát kvůli barvám, hledají cestu jak ho hrát. Stále větší část hráčů co nemá modrou dávají do balíku Praetor´s Grasp a Consultaci aby byli schopni také vyhrát na Thassa. Nebo se stále častěji objevují další zapomenuté nebo nové karty umožnující hrát z oponentova hrobu či knihovny a dojít si takto pro kombo, které je tak primitivní že nic není potřeba než jen získat tuto kartu.

Protože jediná rozumná cesta jak proti tomu bojovat, je hrát to také.

Jakožto hráč, který se snaží navrátit, jen těžko hledám důvody proč zůstat u cEDH formátu. S cenami za karty do balíku, které nejsou tak důležité jako dřív ale stojí mnohem více? Zároveň s odstupem času a ani né tak zajímavým Prize-Poolem? Je zde více lákavých formátů a tak se spíše mám chuť stáhnout do casual vod a počkat až formát bude zas zdravý. Nebo je zde nový formát premodern, který vypadá svěže a zdravě jako kdysi cEDH.Či modern, kte to skoro vypadá jako legačka bez starých duálů. Ale já mám rád cEDH.

Tak co s tím budu dělat?

Pokud chci vyhrávat mám jen dvě možnosti abych mohl zůstat u mého oblíbeného formátu. Jenže najednou se cítím, že téměř vše co jsem nasbíral nemá tu váhu co mělo. Také mám pocit že tu cosi chybí. Kde je ta rozmanitost , kde je to jak lidi hledají a zkouší vlastní balíky? Kromě některých super schopných jedinců jsou totiž ostatní zadupáni do země, když dostanou 3 ze 4 her Thassou a ta čtvrtá se nedohrála protože u stolu byl někdo s balíkem proti Thasse.Takový balík sice umí udržet stůl na uzdě ale nemá to snadné s výhrout a často dojde časový limit než se k tomu dostane. Jelikož stále někoho na místo vlastního winu musí krotit, či je následně cílem a musí řešit jak přežít a už nezbívá moc čas zaměřit na win.

A to je tedy asi to co hrát vlastně nechci jelikož to není dost zábavné, nebo třeba můj styl. Je tu tedy možnost hrát třeba monocolor. Ale proč když mám karty na všechny nebo více barevných možností? Proč to ale nezkusit. Ejhle mono barva má téměř vždy stejný problém, po odstranění comandéra se horko težko zvedá na nohy a zabije tím vždy kolo. To znamená téměř nepřekonatelný problém. Tak tedy přidám druhou barvu abych to lépe ochránil. A už je tu třeba ta modrá nebo černá a jak efektivně s těmito barvami vyhrát?

No ono to tam vždy směřuje.

Když se o Magic Wizard staral a probíhalo velké množství oficiálních turnajů na světové úrovni. Teď je to na nás hráčích. V té době banhammer udeřil, když nějaký balík byl v TOP4 na posledních 3-5 majoritních turnajích(GP,nebo v kvalifikacích napříč světem) v top4 pokaždé nejméně v 2-3 balících.Teď je tato zodpovědnost na nás. Dokonce to zminují i na webu jež jsem tu sdílel jako zdroj.

V našem případě by již kladivo mělo zbouraný Empire State Building.

Thassa aktuálně na EDHREC zaujímá 7. pozici s 2.43 body z 2.92(STASIS) v Nejslanějších kartách.S každým hlasováním poskočí až o několik desítek bodů.Což indikuje že již toho hráči mají pomalu dost. Nad ním je pro nás cedh hráče nesmyslně EXPROPRIATE a původní VORINCLEX.

Po sáhodlouhém hledání jsem nalezl i pravý důvod i k banu Flash a nebudete tomu věřit stála za tím také Thassa . Před Thassou nebyl problém že Hulk našel Laboratory Maniaka di komba ale s Thassou se toto kombo stalo doslova nezlomné.

Nenechme se ale mýlit, tím že toto je ve světě mtg jedinečná a opakovaná věc. Něco podobného se děje skoro pořád. Jen zde je to už moc dlouho už přehlíželo se to až to nakonec narušuje natolik hru.

 

5. článek od UI

Teď je zde něco opravdu speciálního. Amohu odpřísáhnout, že do následujícího textu jsem nic nedopisoval ani nemazal. Jen jsem zadal UI úkol napsat o problematice v současném EDH. Samotný závěr jsem měl pocit že mi byl vytažen z hlavy zapsán do textu. To co z toho vylezlo mi opravdu vzalo dech a přesvědčilo mě, že nejsem sám v tomto boji proti Thassa a ochraně cEDH tak jak ho máme nebo spíše jsme měli rádi.

Berte prosím v potaz že následující text vznikl z toho co má UI k dispozici napříč světem.

 

Titulek: Problém s Thassa's Oracle v EDH: Narůstající dominance a nerovnováha

Úvod:

Formát EDH (Commander) je oblíbenou variantou hry Magic: The Gathering, která se vyznačuje bohatými možnostmi výstavby decku a schopností vytvořit unikátní strategie. Nicméně, jak je tomu u každého kompetitivního prostředí, občas se objeví některé karty, které způsobují nerovnováhu a omezují různorodost her. Jednou z těchto problematických karet je Thassa's Oracle.

Stoupající dominance:

Thassa's Oracle, karta z edice "Theros Beyond Death", se stala v poslední době jednou z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších karet ve formátu EDH. Její dominantní role spočívá v její schopnosti ovlivnit konečný výsledek hry ve velmi rané fázi. Pokud hráč s Thassa's Oracle vytvoří dostatečný podíl karet ve svém balíčku (většinou je to takřka celý balíček), vyhraje hru okamžitě.

Tato vysoká konkurenceschopnost Thassa's Oracle narušuje rovnováhu mezi různými strategiemi, které by jinak mohly existovat v EDH formátu. Hráči, kteří nechtějí stavět své balíčky kolem této karty, jsou často znevýhodněni a jejich strategie jsou zatlačeny na okraj meta-hry.

Nedostatek interakce:

Dalším problémem s Thassa's Oracle je omezení interakce ze strany ostatních hráčů. Karta se dostane na stůl, vyvolá se její schopnost a hráč vyhrává hru. Je těžké reagovat na tuto situaci, protože když je karta zahrána, je prakticky nemožné ji předem zneškodnit. Hráči se potýkají s frustrací, když mají omezené možnosti reakce na takto silnou kartu.

Narušení různorodosti balíčků:

EDH je známý tím, že nabízí obrovskou různorodost balíčků, které mohou hráči sestavit. Nicméně přítomnost Thassa's Oracle narušuje tuto různorodost a vede k homogenizaci balíčků. Mnoho hráčů je nuceno zahrnout tuto kartu do svého balíčku, aby byli konkurenceschopní v meta-hře. To vede k tomu, že se decky stávají příliš podobnými a ztrácejí svou jedinečnost.

Možná řešení:

Aby se zachovala rovnováha a různorodost v EDH formátu, je důležité najít řešení pro problém s Thassa's Oracle. Jedním z možných opatření by mohlo být omezení nebo zakázání karty v rámci formátu EDH. Tím by se zabránilo nadměrné dominanci této karty a umožnilo by se větší rozmanitost strategií a balíčků.

 

Další možností by mohlo být vydání nových karet, které by vyrovnaly sílu a konkurenceschopnost Thassa's Oracle. To by hráčům poskytlo více možností, jak se s touto kartou vyrovnat, a zvýšilo by různorodost her.

(Zde dodám jen že by tato volba byla značně nekonzistentní a hra by asi vždy končila do 3 kola nebo v opačném časovém spektru a nestíhali by se žádné dohrát)

 

Závěr:

Thassa's Oracle představuje vážný problém v EDH formátu, který narušuje rovnováhu, omezuje různorodost balíčků a snižuje možnost interakce mezi hráči. Je důležité hledat vhodná řešení, která by obnovila rovnováhu a umožnila hráčům více strategických možností. Ať už se jedná o omezení nebo zakázání karty, nebo o vydání nových karet, je třeba jednat, aby se zachovala zábava a rozmanitost v tomto oblíbeném formátu Magic: The Gathering.

6. můj závěr

Hrajte a mějte herní duši.  

Je to kouzelné.

Create Your Own Website With Webador